Poradenství o nadání

Již téměř 10 let pracuji s lidmi s vysokým potenciálem: s citlivými a tvořivými nadanými dětmi, dospívajícími a dospělými. Vytvořila jsem přístup, který odpovídá jejich odlišnosti a vychází vstříc jejich potřebám. 

Zaměřuji se na osobnostní rozvoj: na podporu sebepoznání a sebe přijetí nadaného, na zlepšení jeho sebepojetí a sebevědomí, identifikaci jeho (vysokého) potenciálu a práci s vysokou citlivostí, která patří k nadání .

Výsledkem společné práce je citlivý nadaný člověk, který je v souladu se sebou: zná své skutečné já a přijímá se takový, jaký je, respektuje své potřeby a nachází výhody a příležitosti ve své odlišnosti, umí pracovat se svou citlivostí i nadměrnými myšlenkami, zná svůj potenciál a hodnoty a směřuje k osobnímu i profesnímu naplnění, nebo dokonce i k (výraznému) úspěchu ve společnosti. 

Moje práce s nadanými dětmi, dospívajícími a dospělými se opírá o psychoterapii Přijetí a odhodlání ACT, dlouholetou zkušenost s nadáním a nadanými jedinci a obvykle i o metodu všímavosti. Výrazně stavím na hodnotách a potenciálu klienta, společně hledáme jeho životní smysluplnost a možnosti seberealizace.

Poradenství má buď formu individuálních konzultací a terapií ACT, anebo skupinových kurzů ACT. Pro dospělé nadané klienty také organizuji neformální setkávání.  Propojuji mezi sebou nadané děti, aby mohly najít blízké kamarády. 

Individuální konzultace jsou zaměřené komplexně. Klient se dozví detailní analýzu problému a jeho příčin i návrh konkrétních kroků k celkovému zlepšení. Pochopí, jak funguje a co potřebuje k tomu, aby se cítil dobře a v souladu se sebou. Dostane informace o svém osobnostním vývoji i praktická doporučení ke zvýšení kvality svého života: např. jak posílit sebevědomí, rozvíjet potenciál, vztahy, jak se orientovat v pracovním nebo školním prostředí. Součástí výstupu nejsou jen rady, ale také trénink dovedností, které vedou k výsledku. Klientovi tedy předávám praktickou formou i techniky, tipy a cvičení (z psychoterapie ACT), díky kterým se bude umět sám přiblížit k tomu, co je jeho cílem. 

Rodičům nadaných dětí sdělím, jaký je potenciál jejich dítěte, co potřebuje v osobním životě i ve vzdělávání, aby bylo spokojené, v souladu se sebou a aby se správně rozvíjelo. 

Vycházím z premisy, že jedinec, který je sám sebou a v přítomnosti, žije v souladu se svými hodnotami a dovede zpracovávat své negativní myšlenky a emoce - což je přesně to, co si osvojuje v mých kurzech a konzultacích - nemůže být psychicky nemocný.  Takže i když neléčím duševní onemocnění, ona případně "mizí" jako vedlejší efekt naší společné práce.Zpětné vazby na knihy, konzultace, kurzy a setkání nadaných :

"Četla jsem Vaše knihy a zhlédla videa, mám nadaného syna a Vaše práce nám významně pomohla pochopit sebe sama."

"S velkým zaujetím jsem přečetla Vaši knihu ,Život s vysokou inteligencí', a ačkoli se zatím neznáme, je to vlastně o mně. I když často vidím, že mi mé okolí nerozumí, tak díky knize vím, že je to naprosto normální. Už se nebojím vystupovat z komfortní zóny a svůj potenciál rozvíjím, jak to jen jde. Chtěla bych Vám tímto poděkovat."

"Dobrý den, paní Stehlíková, jste skvělá, napsala jste knížku, která mě vlastně popsala doslova a do písmene." 

"Veľmi ma zaujalo, akým spôsobom hovoríte o vysokej inteligencii, o skutočných problémoch s tým spojených, ale aj kráse a obrovskom potenciále, ktorý však môže byť náročné vôbec správne uchopiť a byť schopným takpovediac ovládať."

"Minulé online setkání mi dalo opravdu hodně a zanechalo ve mně opravdu silné pocity. Jste jeden z mála lidí, u kterých mám pocit, že mi opravdu rozumí. A já jsem vám za to strašně vděčná. Kdybyste si třeba nějaký den našla třeba hodinku, moc ráda bych se s vámi opět viděla. Děkuji za všechno. :)"

"Děkuji mockrát za Vaši krásnou práci se synem, celý víkend byl úplně rozzářený. Budeme se těšit na další spolupráci."

 "Posledných par dni si mi chodila po rozume. Tak ti píšem. Vela si ma naučila, za co ti ´´dakujem. Najviac mi pomáha pocit, ze nie som sama. Dakujem, ze si do mojho zivota prišla." 

"Vám moc děkuji za konzultaci a jsem moc ráda, že někdo z odborníků přeci dceru pochopil."

"Ráda bych pro dceru domluvila další konzultaci u tebe, aby se cítila chápána a přineslo to aspoň trochu naděje, povzbudilo ji to."

"Děkuju Vám za dnešní konzultaci. Odnáším si podněty pro sebe."

"Velmi děkuji za feedback. Je vlastně skvělé slyšet chválu na dítě, protože té se ze školy nedostává. Není jak na tohle vše přijít v rutině!"

"Moc si cením Vaší podpory, včera mi to opravdu ulevilo a užili jsme si doma moc fajn společný čas :)"

"Chtěla jsem Ti ještě jednou moc poděkovat za Tvůj seminář. Byl pro mě moc důležitý a popravdě si neumím představit následující úterý bez něj. Jsem moc ráda, že jsem Tě mohla poznat."

"Ještě jednou děkuji za velmi inspirativní setkání na Vašem semináři a velmi se těším na další."

"Moniko, jsem Ti moc vděčná. Díky Tobě jsem víc sama sebou. Jsem víc šťastná a vnitřně svobodná, víc zakotvená v přítomnosti i nějak víc pevnější ve svém těle."

"Setkání nadaných byl pro mě příjemně a smysluplně strávený večer. Děkuji Ti za to."

"Byla to opravdu krásná zkušenost. S kamarádkou, která je nadaná, si říkáme, že mluvit s někým, kdo to má podobně, je jako jet po dálnici v Lamborghini. (Pokud teda má člověk rád rychlou jízdu a u toho pocit svobody). Tohle setkání byl umocněný pocit, který jsem ještě nezažila. Moc ráda se zúčastním dalšího setkání!"

"Moc děkuji za včerejší setkání. Bylo to opět moc milé a povedené a jsem ráda za ty, kteří tam mohli tuto skupinu zažít poprvé. Užila jsem si to opět, na těchto setkáních mi přijde, že je svět docela v pořádku. Na chvíli. Dnes si po včerejším krásném setkání připadám extrémně citlivě."

"Pokud bych setkání měl přenést do několika hesel, tak to je klid a přijetí toho víru myšlenek, co mám běžně v hlavě, pocit svobody z odsunutí nějakého bloku, co jsem v sobě měl a přijetí sebe samotného a toho, co se ve mně děje... legitimizace, že to je v naprostém pořádku a že pokud mě má někdo hodnotit, tak ať to je někdo jiný a bude to jen jeho věc... Já sám sebe už nechci dál v ničem brzdit! Já sám jsem oko klidu a ticha uprostřed hurikánu myšlenek a je mi v tom dobře! Takhle zpětně, když na to koukám, tak už mi to přijde trošku jako klišé, ale ten prožitek byl hodně silný a ta reflexe mi ho zpátky připomíná."